Trestný čin? Volať 158 alebo Markízu či JoJ?

16. januára 2015, winnetou, Nezaradené

Napäto sledujem príbeh bitkárov z prešovskej MHD, ktorí boli policajtom po čine vypočutí a pustení na slobodu, večer sa ešte vyjadrili na televízne kamery aby ich následne na druhý deň zase zobrali do väzby. Prečo ich najprv pustili a potom opäť posadili za mreže? No lebo prokurátor si pozrel večerné správy a konečne začal konať. Včera zase po uverejnení videa v Novinách na TV JOJ o týraní sedem ročnej Jarky s popáleninami od cigariet začal konať sám prezident policajného zboru Gašpar a poslal na svojich podriadených inšpekciu. Aj v tomto prípade začala opäť konať prokuratúra.

Káuz kedy reportáž v TV naštartovala policajtov je veľa. Z posledných veľkých stačí spomenúť kauzu piešťanskeho CéTé-čka, kde policajti začali vyšetrovať až keď toho boli plné noviny a televízia. Na Slovensku to tak proste chodí, tu sa trestá alebo odvoláva z funkcií až vtedy keď je z toho riadna kauza a patričná sledovanosť. Bez toho, aby ste boli v správach alebo napísali blog s niekoľko tisícovým počtom vzhliadnutí (napr. učiteľky z Dobšinej) sa v našom „právnom“ štáte spravodlivosti nedomôžete. Niekedy to môže byť trochu aj na škodu, ako som sa presvedčil na vlastnej koži, keď si môj dovtedy nevinný inzerát na Bazoši všimol Janko Tribula a spravil pútavú reportáž (video). To ste mali vtedy vidieť tú rýchlosť a akčnosť našej polície. Prípad po desiatich mesiacoch vyšetrovania pôjde na stôl sudcu Špecializovaného trestného súdu.

Pamätáte ešte na rasistický status ex-moderátorky športu o rómoch na Facebooku? Aj táto kauza nabrala obrátky na titulných stranách denníkov a aj napriek tomu, že na moderátorku nikto nepodal trestné oznámenie tak prokuratúra začala konať sama na základe tlaku verejnej mienky cez médiá . A ako to celé skončilo okrem vyhodenia z RTVS? Skutok bol po vyšetrovaní prekvalifikovaný na priestupok a odstúpený na železničnú políciu. Bez obvinenia skončilo aj nedávne vyšetrovanie Moniky Beňovej, ktorá tiež „postovala“ na Facebooku.

Nemám výhrady ak policajti vyšetrujú statusy a diskusie na internete a sociálnych sieťach, len by bolo fajn najprv riešiť skutočné trestné činy a ešte lepšie by bolo ak by sa Generálna prokuratúra venovala kontrole vyšetrovania všetkých prípadov a nie len tých, čo si večer pozrie v spravodajstve. Kontrolovať prácu policajtov a úradníkov totiž nemajú robiť novinári, ale príslušné orgány.

Viete si predstaviť koľko káuz by bez médií skončilo pod kobercom?