Rómovia prestaňte predávať volebné hlasy!

16. apríla 2015, winnetou, Nezaradené

Pred rokom, 12. októbra som napísal na Pravde svoj prvý blog s názvom Potvrdené: Rómovia hlasy nepredávajú!

Uviedol som vtedy 7 prípadov volebnej korupcie, ktoré naša polícia aktuálne riešila aj s otázkou, či bude prvý odsúdený Slovák za volebnú korupciu Róm alebo biely (gádžo)? Ešte v marci minulého roku to vyzeralo tak, že prvý budem ja za „predaj“ volebného hlasu cez internet. Predbehol ma však 26-ročný rómsky mladík Kristián Stojka, ktorého v utorok Špecializovaný súd v Banskej Bystrici odsúdil na 3 roky podmienečne za to, že minulý rok pred komunálnymi voľbami zobral 1.500€ úplatok za prísľub, že vybaví viac ako 400 rómskych hlasov pre kandidáta na primátora Dunajskej Stredy.

Včera opäť padol ďalší rozsudok za kupčenie s hlasmi. Na najvyššom súde odsúdili rómskeho vajdu Štefana Fatona a jeho družku Slávku za to, že pre voľbami do Európskeho parlamentu žiadali a prijali od členky strany SaS Jany Cigánikovej peniaze za vybavenie hlasov od Rómov z okresu Dunajská Streda. Kedže Štefan bol už 13-krát súdne trestaný, tentokrát ho súd poslal za mreže na 8 mesiacov. Jeho o niečo menej trestanú družku posadili sa mreže na 4 mesiace.

Minulý rok sa skončilo aj vyšetrovanie podozrenia z kupovania hlasov starostu najväčšej rómskej osady Jarovnice. Podľa polície sa však kupovanie hlasov nepotvrdilo. Na súd ešte čaká kandidát na starostu rómskej osady Bystrany, ktorý sa pokúšal získať volebné hlasy za mäso ako úplatok. Historicky prvý odsúdený za volebnú korupciu ešte z volieb do VÚC v roku 2013 bol maďarský občan Sándor Szantó žijúci na Slovensku v obci Šimonovce, ktorý ponúkol 4 Rómom na ulici zľavové poukážky na taxík za to, že budú voliť rómskych kandidátov.

Polícia samozrejme nerobí štatistiku trestných činov podľa etnickej príslušnosti a ja rovnako nechcem vyvolávať zbytočné vášne. Je však evidentné, že za volebnú korupciu ako trestný čin zavedený do trestného zákona v roku 2011 odsúdili za toto obdobie doteraz 4 Rómov. Polícia by sa teda mala budúci rok v čase konania volieb zamerať práve na tieto potencionálne zaujímavé lokality, kde pravdepodobne hrozí kupovanie hlasov. Voľby sme mali v rokoch 2012, 2013, 3-krát v roku 2014 plus jedno referendum tohto roku. Štatisticky to vychádza tak, že policajti pri každých voľbách, alebo referende na Slovensku obvinia priemerne len 1 osobu. Pri priemernej účasti voličov pri každých voľbách, ktorá sa pohybuje niekde na hranici 2 miliónov voličov to je teda 1 obvinená osoba z volebnej korupcie pripadajúca na 2 milióny osôb za volebnými plentami.

A ja sa teda pýtam. Máme takú neschopnú políciu, alebo sa proste na Slovensku s volebnými hlasmi skoro nekšeftuje?