Založ si blog

Predám svoj volebný hlas


“Ak mi pošlete na číslo účtu 15 Eur dám svoj hlas v prezidentských voľbách hocikomu z kandidátov.
V prípade podpory Fica chcem aspoň 50 Eur. Keďže som z okolia PP tak za hlas pre Kisku či Mezenskú beriem aj večeru v Poprade(nie obedové menu). Nie som róm – som inžinier a podnikám ako SZČO už 10 rokov a chcem si privyrobiť. Číslo je vymyslené, píšte na mail.”

Toto je text inzerátu, ktorý sa objavil pár dní pred tohtoročnými prezidentskými voľbami na inzertnom webe BAZOŠ.sk v sekcii vstupenky na spoločenské akcie. Za pár dní mal inzerát viac ako tisíc zobrazení a zaujal aj TV Markízu, ktorá o tom natočila príspevok do hlavných správ odvysielaný v utorok 11. marca.

 

Akčná polícia

V sobotu 15. marca bolo naplánované 1. kolo prezidentských volieb, takže polícia konala expresne rýchlo, hneď na druhý deň po odvysielaní príspevku sa začalo vyšetrovanie kontaktovaním konateľa spomenutého portálu. Príkaz na domovú prehliadku podpísal sudca 18. marca, čo je mimochodom rovnaký deň, kedy dostali policajné riaditeľstvá pokyn na vyhľadanie prípadov samovrážd, ktoré súviseli s tkz. nebankovkami. Bolo to už v čase pred 2. kolom prezidentských volieb dvoch súperov p. Kisku a p. Fica. Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic to v tom čase spojil s prebiehajúcou antikampaňou na vtedajšieho kandidáta Kisku. Nie som síce zástanca konšpiračných teórií, ale je pravda, že vtedy už polícia mala informáciu o tom že jedna z odpovedí ktorá prišla na uvedený inzerát obsahovala otázku na úplatok v prospech voľby terajšieho prezidenta Andreja Kisku. Ten dátum ma zaujal, inak by som to ani nespomenul.

Domová prehliadka

Piatok 21. marca sa začal ako môj každý bežný deň.  Už som sa chystal zobudiť svoje detičky do škôlky keď nám o 6.45 zrazu zazvonili na dvere policajti z protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Šesť ľudí vrátane technikov z expertízneho ústavu si prišlo po údaje z mojich počítačov. Zároveň s našou prehliadkou ďalší policajti urobili raziu vo firme, ktorá poskytuje internet v našej obci. Tu by som sa opätovne rád ospravedlnil konateľovi tejto firmy za vzniknuté nepríjemnosti jemu a aj jeho manželke, ktorú prepadli s príkazom už deň predtým. Polícia si u nás stiahla všetky osobné údaje aj s počítača, ktorý nemá s danou vecou súvis čo ešte chápem, kedže podľa zákona môžu robiť čo chcú, viac mi vadilo “dobrovoľné” odobratie telefónu a tabletu, ktoré ako obchodný zástupca potrebujem k svojej práci. Vyšetrovateľ mi aspoň vybavil súkromného znalca, ktorý mi tieto veci preskúmal a vrátil po mesiaci. V prípade skúmania v policajnom ústave v Bratislave by som ich nemal doteraz. Ústavné právo na súkromie a majetok v tomto prípade ide bohužiaľ bokom.

Priznanie k trestnému činu

Nechcem sa teraz vyjadrovať k tomu či som inzerát písal, kedže platí prezumpcia neviny. Počkám si na výsledok expertízy, ktorá by mala potvrdiť alebo vyvrátiť, že som ho napísal ja a nie iná osoba prítomná v tom čase v mieste odoslania inzerátu. Chcel by som podotknúť, že od prvej chvíle som s políciou spolupracoval a aj moje priznanie sa k tomuto činu bolo výsledkom ukážkovej spolupráce, keďže som chcel pomôcť čo najskôr tento delikt vyriešiť aj vzhľadom k tomu, že pri podobných menej závažných prípadoch dochádza k dohode o vine a treste s následným peňažným trestom.

Policajná realita

Rýchle riešenie prípadu z úvodu sa však náhle pribrzdilo. Momentálne to vyzerá tak, že údaje z mojich počítačov od marca 2014 stále nevyhodnotili, čo je vraj bežná rýchlosť na kriminalisticko – expertíznom ústave. Dohoda o vine a treste sa rovnako nekoná, pretože podmienkou je podľa prokurátora úplné priznanie viny, teda okrem napísania inzerátu aj potvrdenie, že som mal skutočný úmysel svoj hlas speňažiť. Súdny systém na Slovensku je totiž nastavený tak, že priznaním páchateľ dosiahne omnoho nižší trest. Ja by som sa aj rád priznal páni policajti, len mám trochu problém s logikou, konkrétne v tom si predstaviť ako by bolo reálne možné takto cez internet hlas predať. Problém vidím v tom, že si neviem dosť dobre predstaviť ďalšieho človeka, ktorý by týmto spôsobom investoval peniaze do jedného hlasu a tým zvrátil výsledok voľby. Druhý problém by bol pravdepodobne s dokazovaním, že som hlasoval podľa nejakej dohody. Budem rád, ak sa nájde niekto kto mi poradí na tieto otázky odpovedať, lebo ja osobne si myslím, že volebná korupcia formou inzerátu je totálna kravina a z môjho hľadiska je to nesprávny výklad zákona, ktorý si polícia vysvetlila po svojom.

Volebná korupcia

Príslušný § 336a hovorí, že ten kto žiada o úplatok v súvislosti s voľbami , aby volil určitým spôsobom môže byť odsúdený až na 1 rok.

Zákon ďalej hovorí o tom, že kto úplatok dáva hrozí mu za to viac až 2 roky. Ak navyše úplatok dáva verejne, trest sa mu môže zvýšiť na 1 až 5 rokov. Verejné žiadanie úplatku však zákon netrestá! Je teda vôbec možné verejne žiadať o úplatok?

Prvý odsúdený Slovák?

Volebná korupcia je na Slovensku vážny problém a ja sa nehnevám na políciu, že tento prípad vyšetruje. Za pár mesiacov núteného študovania tejto problematiky som zistil že odhaľovanie tohto trestného činu je náročné a aj keď sa niečo vyrieši tak väčšinou malé bezvýznamné prípady. Organizovaná volebná korupcia sa bohužiaľ ťažko odhaľuje a zatiaľ netrestá. Chcem len poukázať, že ak by som sa aj kvôli istému nízkemu trestu ku skutku dávno priznal tak nastane absurdná situácia a to že sa stanem prvým Slovákom v histórii odsúdeným za volebnú korupciu a to ešte formou inzerátu. Bol by som zároveň aj prvý odsúdený “gádžo”, pretože existuje predpoklad, že túto trestnú činnosť pácha hlavne rómska menšina.

Chcem sa ešte na záver poďakovať za podporu mojej rodine a rôznym nemenovaným ľuďom, ktorí mi pomohli cennými radami. Špeciálne sa chcem poďakovať Jánovi Malochovi z Markízy, ktorý ako jeden z mála pomohol mediálne, kedže v tomto štáte je to s právom veľmi ťažké:

http://www.tvnoviny.sk/domace/1769343_muz-nam-porozpraval-coho-sa-dockal-od-policajtov-za-volebny-zart

Ak by mal niekto záujem sa vyjadriť, či poradiť – budem rád.

Kontakt: volebna_korupcia@azet.sk, https://www.facebook.com/volebnakorupcia

Tento absurdný prípad bol bližšie popísaný v týždenníku Plus 7 dní:

djduro

 

 

 

 

 

 

Je suis Fľak

08.10.2017

Mediálna kauza týždňa: v detskom časopise Fľak sa objavili rasistické vtipy. Samozrejme súhlasím s názorom, že ich uverejnenie časopise s takouto cieľovkou je hlúposť a chápem verejné viac »

Kotlebu porazí vo voľbách Rómsky kandidát!

06.10.2017

Dnes po odstúpení Stana Mičeva sa okruh kandidátov na predsedu bystrického VÚC zúžil zo 17 na 11! Stále vysoké číslo, ale ja osobne vidím len dvoch silných kandidátov - kandidáta SĽS Jozefa viac »

Gratulujem hokejistom k výhre! Črtá sa prekvapenie na MS v hokeji.

29.04.2017

Všetci ste sa im smiali a podceňovali ich. Vo včerajšom zápase však chlapci ukázali, že ak sa kolektív zomkne tak občas môže prekvapiť. Nikto im neveril a predsa to dokázali. Samozrejme veľké viac »

EU samit summit

Fico: V novembri oficiálne schválime, že chceme byť súčasťou posilnenej obrannej spolupráce

20.10.2017 17:48

Podľa premiéra Roberta Fica Slovensko uvažuje, že na pomoc Európe pri zvládaní migrácie vynaloží ďalší milión eur.

voľby do vúc

Krajskú volebnú komisiu vedie súdne trestaný kotlebovec

20.10.2017 17:40

Nemajú zábrany poveriť súdne trestaného človeka dozeraním na priebeh a čistotu župných volieb. Reč je o extrémistickej Kotlebovej strane.

rastlina a knihy

Ekovzdelávanie podporili aj súkromné firmy

20.10.2017 17:00

Mimovládky, ktorých projekty budú mať regionálny dosah, môžu dostať maximálne 5000 eur, v prípade celoslovenského dosahu dvojnásobok.

andrzej duda

Vo Varšave hustne ovzdušie medzi Dudom a Kaczyńským

20.10.2017 16:49

Poradkyňa poľského prezidenta ostro zaútočila na predsedu vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského pre spor o súdnej reforme.

winnetou

V roku 2014 ma polícia ako prvého Slováka v histórii neprávom obvinila z trestného činu volebnej korupcie za inzerát, že predám svoj hlas v prezidentských voľbách, ktorý mal upozorniť na volebnú korupciu! V máji 2015 toto trestné stíhanie zastavil Najvyšší súd SR ...... V októbri 2015 som podal na Generálnu prokuratúru vlastnú analýzu a podnet na podvodné audiotexové súťaže na základe ktorého začali policajti trestné stíhanie. Začiatkom roku 2016 všetky slovenské televízie nakoniec stiahli nekalé audiotexové súťaže z vysielania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 311102x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Autor blogu