Založ si blog

Predám svoj volebný hlas


“Ak mi pošlete na číslo účtu 15 Eur dám svoj hlas v prezidentských voľbách hocikomu z kandidátov.
V prípade podpory Fica chcem aspoň 50 Eur. Keďže som z okolia PP tak za hlas pre Kisku či Mezenskú beriem aj večeru v Poprade(nie obedové menu). Nie som róm – som inžinier a podnikám ako SZČO už 10 rokov a chcem si privyrobiť. Číslo je vymyslené, píšte na mail.”

Toto je text inzerátu, ktorý sa objavil pár dní pred tohtoročnými prezidentskými voľbami na inzertnom webe BAZOŠ.sk v sekcii vstupenky na spoločenské akcie. Za pár dní mal inzerát viac ako tisíc zobrazení a zaujal aj TV Markízu, ktorá o tom natočila príspevok do hlavných správ odvysielaný v utorok 11. marca.

 

Akčná polícia

V sobotu 15. marca bolo naplánované 1. kolo prezidentských volieb, takže polícia konala expresne rýchlo, hneď na druhý deň po odvysielaní príspevku sa začalo vyšetrovanie kontaktovaním konateľa spomenutého portálu. Príkaz na domovú prehliadku podpísal sudca 18. marca, čo je mimochodom rovnaký deň, kedy dostali policajné riaditeľstvá pokyn na vyhľadanie prípadov samovrážd, ktoré súviseli s tkz. nebankovkami. Bolo to už v čase pred 2. kolom prezidentských volieb dvoch súperov p. Kisku a p. Fica. Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic to v tom čase spojil s prebiehajúcou antikampaňou na vtedajšieho kandidáta Kisku. Nie som síce zástanca konšpiračných teórií, ale je pravda, že vtedy už polícia mala informáciu o tom že jedna z odpovedí ktorá prišla na uvedený inzerát obsahovala otázku na úplatok v prospech voľby terajšieho prezidenta Andreja Kisku. Ten dátum ma zaujal, inak by som to ani nespomenul.

Domová prehliadka

Piatok 21. marca sa začal ako môj každý bežný deň.  Už som sa chystal zobudiť svoje detičky do škôlky keď nám o 6.45 zrazu zazvonili na dvere policajti z protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Šesť ľudí vrátane technikov z expertízneho ústavu si prišlo po údaje z mojich počítačov. Zároveň s našou prehliadkou ďalší policajti urobili raziu vo firme, ktorá poskytuje internet v našej obci. Tu by som sa opätovne rád ospravedlnil konateľovi tejto firmy za vzniknuté nepríjemnosti jemu a aj jeho manželke, ktorú prepadli s príkazom už deň predtým. Polícia si u nás stiahla všetky osobné údaje aj s počítača, ktorý nemá s danou vecou súvis čo ešte chápem, kedže podľa zákona môžu robiť čo chcú, viac mi vadilo “dobrovoľné” odobratie telefónu a tabletu, ktoré ako obchodný zástupca potrebujem k svojej práci. Vyšetrovateľ mi aspoň vybavil súkromného znalca, ktorý mi tieto veci preskúmal a vrátil po mesiaci. V prípade skúmania v policajnom ústave v Bratislave by som ich nemal doteraz. Ústavné právo na súkromie a majetok v tomto prípade ide bohužiaľ bokom.

Priznanie k trestnému činu

Nechcem sa teraz vyjadrovať k tomu či som inzerát písal, kedže platí prezumpcia neviny. Počkám si na výsledok expertízy, ktorá by mala potvrdiť alebo vyvrátiť, že som ho napísal ja a nie iná osoba prítomná v tom čase v mieste odoslania inzerátu. Chcel by som podotknúť, že od prvej chvíle som s políciou spolupracoval a aj moje priznanie sa k tomuto činu bolo výsledkom ukážkovej spolupráce, keďže som chcel pomôcť čo najskôr tento delikt vyriešiť aj vzhľadom k tomu, že pri podobných menej závažných prípadoch dochádza k dohode o vine a treste s následným peňažným trestom.

Policajná realita

Rýchle riešenie prípadu z úvodu sa však náhle pribrzdilo. Momentálne to vyzerá tak, že údaje z mojich počítačov od marca 2014 stále nevyhodnotili, čo je vraj bežná rýchlosť na kriminalisticko – expertíznom ústave. Dohoda o vine a treste sa rovnako nekoná, pretože podmienkou je podľa prokurátora úplné priznanie viny, teda okrem napísania inzerátu aj potvrdenie, že som mal skutočný úmysel svoj hlas speňažiť. Súdny systém na Slovensku je totiž nastavený tak, že priznaním páchateľ dosiahne omnoho nižší trest. Ja by som sa aj rád priznal páni policajti, len mám trochu problém s logikou, konkrétne v tom si predstaviť ako by bolo reálne možné takto cez internet hlas predať. Problém vidím v tom, že si neviem dosť dobre predstaviť ďalšieho človeka, ktorý by týmto spôsobom investoval peniaze do jedného hlasu a tým zvrátil výsledok voľby. Druhý problém by bol pravdepodobne s dokazovaním, že som hlasoval podľa nejakej dohody. Budem rád, ak sa nájde niekto kto mi poradí na tieto otázky odpovedať, lebo ja osobne si myslím, že volebná korupcia formou inzerátu je totálna kravina a z môjho hľadiska je to nesprávny výklad zákona, ktorý si polícia vysvetlila po svojom.

Volebná korupcia

Príslušný § 336a hovorí, že ten kto žiada o úplatok v súvislosti s voľbami , aby volil určitým spôsobom môže byť odsúdený až na 1 rok.

Zákon ďalej hovorí o tom, že kto úplatok dáva hrozí mu za to viac až 2 roky. Ak navyše úplatok dáva verejne, trest sa mu môže zvýšiť na 1 až 5 rokov. Verejné žiadanie úplatku však zákon netrestá! Je teda vôbec možné verejne žiadať o úplatok?

Prvý odsúdený Slovák?

Volebná korupcia je na Slovensku vážny problém a ja sa nehnevám na políciu, že tento prípad vyšetruje. Za pár mesiacov núteného študovania tejto problematiky som zistil že odhaľovanie tohto trestného činu je náročné a aj keď sa niečo vyrieši tak väčšinou malé bezvýznamné prípady. Organizovaná volebná korupcia sa bohužiaľ ťažko odhaľuje a zatiaľ netrestá. Chcem len poukázať, že ak by som sa aj kvôli istému nízkemu trestu ku skutku dávno priznal tak nastane absurdná situácia a to že sa stanem prvým Slovákom v histórii odsúdeným za volebnú korupciu a to ešte formou inzerátu. Bol by som zároveň aj prvý odsúdený “gádžo”, pretože existuje predpoklad, že túto trestnú činnosť pácha hlavne rómska menšina.

Chcem sa ešte na záver poďakovať za podporu mojej rodine a rôznym nemenovaným ľuďom, ktorí mi pomohli cennými radami. Špeciálne sa chcem poďakovať Jánovi Malochovi z Markízy, ktorý ako jeden z mála pomohol mediálne, kedže v tomto štáte je to s právom veľmi ťažké:

http://www.tvnoviny.sk/domace/1769343_muz-nam-porozpraval-coho-sa-dockal-od-policajtov-za-volebny-zart

Ak by mal niekto záujem sa vyjadriť, či poradiť – budem rád.

Kontakt: volebna_korupcia@azet.sk, https://www.facebook.com/volebnakorupcia

Tento absurdný prípad bol bližšie popísaný v týždenníku Plus 7 dní:

djduro

 

 

 

 

 

 

Gratulujem hokejistom k výhre! Črtá sa prekvapenie na MS v hokeji.

29.04.2017

Všetci ste sa im smiali a podceňovali ich. Vo včerajšom zápase však chlapci ukázali, že ak sa kolektív zomkne tak občas môže prekvapiť. Nikto im neveril a predsa to dokázali. Samozrejme veľké viac »

Platíš vysoký účet za mobil?

27.04.2017

Ako dlhoročný zákazník istého mobilného operátora som si povedal, že po 15 rokoch by nebolo zlé znížiť si cenu paušálu. Mám neobmedzené volania a SMS + internet v mobile a roky som platil viac »

Vladko Weiss auto nešoféroval! Policajti vs. celebrity 0: 2 (strelci Weiss a Hrnko)

07.04.2017

Tento týždeň dostali Kaliho psi zase na frak. Najprv sa zistilo, že na poslanca SNS Hrnka štekali neoprávnene a vodičák mu zobrali nezákonne. Policajti majú smolu, nemali by si dovoľovať na viac »

európsky parlament,

Slovensko zatiaľ nepodpíše Istanbulský dohovor, diskusia bude pokračovať

16.08.2017 14:43

Slovensko zatiaľ nepodpíše Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

dar, dedičstvo, hypotéka

Mladí si štátnu podporu hypoték odrátajú z daní

16.08.2017 14:42

Podpora bývania pre mladých sa má zmeniť na formu daňového bonusu a jeho výška má byť 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke.

Baltimore, konfederačný monument

V Baltimore odstránili sochy konfederačných generálov

16.08.2017 14:18

V americkom Baltimore odstránili pamätníky pripomínajúce obdobie otrokárstva a rasizmu na juhu USA v 19. storočí. Baltimore tak reaguje na násilnosti vo Virgínii.

Sergej Lavrov

Lavrov: Možnosti ekonomického tlaku na KĽDR sú vyčerpané

16.08.2017 14:05

Možnosti ekonomického tlaku na KĽDR sú prakticky vyčerpané, Moskva nebude podporovať ekonomické udusenie krajiny. Povedal to šéf ruskej diplomacie Lavrov.

winnetou

V roku 2014 ma polícia ako prvého Slováka v histórii neprávom obvinila z trestného činu volebnej korupcie za inzerát, že predám svoj hlas v prezidentských voľbách, ktorý mal upozorniť na volebnú korupciu! V máji 2015 toto trestné stíhanie zastavil Najvyšší súd SR ...... V októbri 2015 som podal na Generálnu prokuratúru vlastnú analýzu a podnet na podvodné audiotexové súťaže na základe ktorého začali policajti trestné stíhanie. Začiatkom roku 2016 všetky slovenské televízie nakoniec stiahli nekalé audiotexové súťaže z vysielania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 297531x
Priemerná čítanosť článkov: 3099x

Autor blogu