Založ si blog

Predám svoj volebný hlas


„Ak mi pošlete na číslo účtu 15 Eur dám svoj hlas v prezidentských voľbách hocikomu z kandidátov.
V prípade podpory Fica chcem aspoň 50 Eur. Keďže som z okolia PP tak za hlas pre Kisku či Mezenskú beriem aj večeru v Poprade(nie obedové menu). Nie som róm – som inžinier a podnikám ako SZČO už 10 rokov a chcem si privyrobiť. Číslo je vymyslené, píšte na mail.“

Toto je text inzerátu, ktorý sa objavil pár dní pred tohtoročnými prezidentskými voľbami na inzertnom webe BAZOŠ.sk v sekcii vstupenky na spoločenské akcie. Za pár dní mal inzerát viac ako tisíc zobrazení a zaujal aj TV Markízu, ktorá o tom natočila príspevok do hlavných správ odvysielaný v utorok 11. marca.

 

Akčná polícia

V sobotu 15. marca bolo naplánované 1. kolo prezidentských volieb, takže polícia konala expresne rýchlo, hneď na druhý deň po odvysielaní príspevku sa začalo vyšetrovanie kontaktovaním konateľa spomenutého portálu. Príkaz na domovú prehliadku podpísal sudca 18. marca, čo je mimochodom rovnaký deň, kedy dostali policajné riaditeľstvá pokyn na vyhľadanie prípadov samovrážd, ktoré súviseli s tkz. nebankovkami. Bolo to už v čase pred 2. kolom prezidentských volieb dvoch súperov p. Kisku a p. Fica. Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic to v tom čase spojil s prebiehajúcou antikampaňou na vtedajšieho kandidáta Kisku. Nie som síce zástanca konšpiračných teórií, ale je pravda, že vtedy už polícia mala informáciu o tom že jedna z odpovedí ktorá prišla na uvedený inzerát obsahovala otázku na úplatok v prospech voľby terajšieho prezidenta Andreja Kisku. Ten dátum ma zaujal, inak by som to ani nespomenul.

Domová prehliadka

Piatok 21. marca sa začal ako môj každý bežný deň.  Už som sa chystal zobudiť svoje detičky do škôlky keď nám o 6.45 zrazu zazvonili na dvere policajti z protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Šesť ľudí vrátane technikov z expertízneho ústavu si prišlo po údaje z mojich počítačov. Zároveň s našou prehliadkou ďalší policajti urobili raziu vo firme, ktorá poskytuje internet v našej obci. Tu by som sa opätovne rád ospravedlnil konateľovi tejto firmy za vzniknuté nepríjemnosti jemu a aj jeho manželke, ktorú prepadli s príkazom už deň predtým. Polícia si u nás stiahla všetky osobné údaje aj s počítača, ktorý nemá s danou vecou súvis čo ešte chápem, kedže podľa zákona môžu robiť čo chcú, viac mi vadilo „dobrovoľné“ odobratie telefónu a tabletu, ktoré ako obchodný zástupca potrebujem k svojej práci. Vyšetrovateľ mi aspoň vybavil súkromného znalca, ktorý mi tieto veci preskúmal a vrátil po mesiaci. V prípade skúmania v policajnom ústave v Bratislave by som ich nemal doteraz. Ústavné právo na súkromie a majetok v tomto prípade ide bohužiaľ bokom.

Priznanie k trestnému činu

Nechcem sa teraz vyjadrovať k tomu či som inzerát písal, kedže platí prezumpcia neviny. Počkám si na výsledok expertízy, ktorá by mala potvrdiť alebo vyvrátiť, že som ho napísal ja a nie iná osoba prítomná v tom čase v mieste odoslania inzerátu. Chcel by som podotknúť, že od prvej chvíle som s políciou spolupracoval a aj moje priznanie sa k tomuto činu bolo výsledkom ukážkovej spolupráce, keďže som chcel pomôcť čo najskôr tento delikt vyriešiť aj vzhľadom k tomu, že pri podobných menej závažných prípadoch dochádza k dohode o vine a treste s následným peňažným trestom.

Policajná realita

Rýchle riešenie prípadu z úvodu sa však náhle pribrzdilo. Momentálne to vyzerá tak, že údaje z mojich počítačov od marca 2014 stále nevyhodnotili, čo je vraj bežná rýchlosť na kriminalisticko – expertíznom ústave. Dohoda o vine a treste sa rovnako nekoná, pretože podmienkou je podľa prokurátora úplné priznanie viny, teda okrem napísania inzerátu aj potvrdenie, že som mal skutočný úmysel svoj hlas speňažiť. Súdny systém na Slovensku je totiž nastavený tak, že priznaním páchateľ dosiahne omnoho nižší trest. Ja by som sa aj rád priznal páni policajti, len mám trochu problém s logikou, konkrétne v tom si predstaviť ako by bolo reálne možné takto cez internet hlas predať. Problém vidím v tom, že si neviem dosť dobre predstaviť ďalšieho človeka, ktorý by týmto spôsobom investoval peniaze do jedného hlasu a tým zvrátil výsledok voľby. Druhý problém by bol pravdepodobne s dokazovaním, že som hlasoval podľa nejakej dohody. Budem rád, ak sa nájde niekto kto mi poradí na tieto otázky odpovedať, lebo ja osobne si myslím, že volebná korupcia formou inzerátu je totálna kravina a z môjho hľadiska je to nesprávny výklad zákona, ktorý si polícia vysvetlila po svojom.

Volebná korupcia

Príslušný § 336a hovorí, že ten kto žiada o úplatok v súvislosti s voľbami , aby volil určitým spôsobom môže byť odsúdený až na 1 rok.

Zákon ďalej hovorí o tom, že kto úplatok dáva hrozí mu za to viac až 2 roky. Ak navyše úplatok dáva verejne, trest sa mu môže zvýšiť na 1 až 5 rokov. Verejné žiadanie úplatku však zákon netrestá! Je teda vôbec možné verejne žiadať o úplatok?

Prvý odsúdený Slovák?

Volebná korupcia je na Slovensku vážny problém a ja sa nehnevám na políciu, že tento prípad vyšetruje. Za pár mesiacov núteného študovania tejto problematiky som zistil že odhaľovanie tohto trestného činu je náročné a aj keď sa niečo vyrieši tak väčšinou malé bezvýznamné prípady. Organizovaná volebná korupcia sa bohužiaľ ťažko odhaľuje a zatiaľ netrestá. Chcem len poukázať, že ak by som sa aj kvôli istému nízkemu trestu ku skutku dávno priznal tak nastane absurdná situácia a to že sa stanem prvým Slovákom v histórii odsúdeným za volebnú korupciu a to ešte formou inzerátu. Bol by som zároveň aj prvý odsúdený „gádžo“, pretože existuje predpoklad, že túto trestnú činnosť pácha hlavne rómska menšina.

Chcem sa ešte na záver poďakovať za podporu mojej rodine a rôznym nemenovaným ľuďom, ktorí mi pomohli cennými radami. Špeciálne sa chcem poďakovať Jánovi Malochovi z Markízy, ktorý ako jeden z mála pomohol mediálne, kedže v tomto štáte je to s právom veľmi ťažké:

http://www.tvnoviny.sk/domace/1769343_muz-nam-porozpraval-coho-sa-dockal-od-policajtov-za-volebny-zart

Ak by mal niekto záujem sa vyjadriť, či poradiť – budem rád.

Kontakt: volebna_korupcia@azet.sk, https://www.facebook.com/volebnakorupcia

Tento absurdný prípad bol bližšie popísaný v týždenníku Plus 7 dní:

djduro

 

 

 

 

 

 

Trpká irónia v prípade Dědeček

10.10.2022

Amatérsky pilot F1 Dědeček na okruhu Zochová, bývalý tréner nepočujúcej viacnásobnej majsterky sveta a víťazky deflympiády vo vrhu guľou z jej štátneho príspevku za minulý rok 62.571 Eur dostal polovicu 29.343 Eur ako prilepšenie k platu. Je to irónia, lebo roky žil na úkor „hluchej“ športovkyne, potom mal nehodu bez zranenia a nakoniec ešte dostane aj [...]

Zabíjanie na Zochovej a problémy Deaflympijského výboru

04.10.2022

Z vyhlásenia prezidenta Deaflympijského výboru Slovenska (DVS) Petra Birku vyberám: Členovia výkonného výboru DVS sa z médií dozvedeli o tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala 2.októbra na Zochovej ulici a že ju spôsobil generálny sekretár DVS, Dušan Dědeček. Táto mimoriadna udalosť nás hlboko zasiahla a považujeme ju za absolútne zlyhanie jednotlivca, ktoré je [...]

Pani prezidentka Zuzana, všetko najlepšie k meninám

12.08.2022

Pani prezidentka Zuzana, všetko najlepšie k včerajším meninám! Veľa lásky, šťastia, tolerancie a duševného zdravia. Teda všetko čo chýba Vašim kritikom. Dlhšie som už nenapísal blog. Naposledy ešte v máji kedy som si čítal o dostrele systému S – 300 lebo každý dezolát o tom vedel toľko, čo o účinnosti Astry Zeneca po 2. dávke alebo teritoriálnom rozšírení [...]

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík, SaS, parlament

SaS spustila petíciu proti zákazu nedeľného predaja

09.02.2023 12:33

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

Macko Martin Generál fekálny fantóm

Priznaním si pokazil život. Po 8 rokoch súd oslobodil Martina Macka z kauzy "fekálny fantóm"

09.02.2023 12:01

Nebolo preukázané, že žalované skutky spáchal obžalovaný, priblížil hovorca verdikt súdu. Prípad fekálnych útokov sa stal v roku 2015.

Káčer

Heger sa v ostrej výmene názorov s Budapešťou a Matovičom zastáva Káčera

09.02.2023 12:00

Poverený premiér Eduard Heger tlmí vášne. Na ceste na summit EÚ sa vyjadril k slovnej prestrelke, ktorú spustil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

winnetou

V roku 2014 ma polícia ako prvého Slováka v histórii obvinila z trestného činu volebnej korupcie za inzerát, že predám svoj hlas v prezidentských voľbách, ktorý mal upozorniť na volebnú korupciu! V máji 2015 toto trestné stíhanie zastavil Najvyšší súd SR ...... V októbri 2015 som podal na Generálnu prokuratúru vlastnú analýzu a podnet na podvodné audiotexové televízne súťaže na základe ktorého začali policajti trestné stíhanie. Začiatkom roku 2016 všetky slovenské televízie nakoniec stiahli nekalé audiotexové súťaže z vysielania..... Rok 2021: právnik čo ma zastupoval je už poslanec NR SR, sudca ŠTS ktorý ma oslobodil je už šéfom ŠTS a vedenie vtedajšej polície sedí vo väzbe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 150
Celková čítanosť: 767048x
Priemerná čítanosť článkov: 5114x

Autor blogu

Kategórie