Po ďalšom prípade zastrelenej ženy sa v médiách rieši otázka ako ochrániť obete pred násilím. Polícia kontruje, že má zviazané ruky a konať môže len vo výnimočných prípadoch (páchateľ vlastní zbraň, zaútočil už predtým atď). Vráťme sa teda do roku 2014 keď istý Jozef D. z Košíc opitý zavolal na linku 158, že chce zastreliť Fica. Jozef bol síce viackrát trestaný recidivista, ale šlo o veci ako neplatenie alimentov či útek na západ počas socializmu. Teda žiadne násilné trestné činy. Zbraň nemal a pravdepodobne by ani nevedel trafiť do Bratislavy. Podľa médií o pár minút si po neho prišli tri policajné autá. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa – premiéra SR! Aj napriek tomu, že náš zákon slovný útok na verejného činiteľa nepozná. Jozef, ktorý bol v tom čase v podmienke teda skončil v base. Za útok na verejného činiteľa cez telefón dostal 11 mesiacov!
Ten istý rok som dal na Bazoš inzerát, že predám svoj volebný hlas. V texte som spomenul Fica za ktorého voľbu som uviedol sumu 50€. o necelé dva týždne prišli aj po mňa, rovnako na troch autách. Tentokrát však už elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry. Sudca im povolil domovú prehliadku, skopírovali si disky mojich notebookov a telefón s tabletom si zobrali so sebou na expertízu. Na expertízu notebookov sme čakali štyri mesiace. Po viac ako roku sa zistilo, že moje konanie nebolo ani trestným činom čo musel prokuratúre vysvetliť najpr sudca Špeciálneho súdu a neskôr aj senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Postup policajtov bol však v poriadku – zákon im také jednanie umožňuje bez ohľadu na vynaložené prostriedky a možné potrestanie páchateľa. Podotýkam, že mi hrozil maximálny trest 1 roka, pričom však reálne aj pri dokázaní viny by šlo len o nejakú pokutu vo výške ako pri prekročení rýchlosti.
Stále sa vám zdá, že policajti majú zviazané ruky pri ochrane týraných žien?
Áno, je pravda, že môj prípad a prípad Jozefa sú ojedinelé skutky, ktoré sa stanú len raz za čas. Práve preto som očakával, že policajti po nedávnej novembrovej vražde 43 – ročnej Miroslavy v Starej Turej prehodnotia prístup v tejto oblasti. Príde mi totiž dosť podivné ak je bežnou praxou polície kvalifikovať nebezpečné vyhrážanie voči ženám ako priestupok, ale z priestupku opitého Jozefa robiť trestný čin. Je škoda, že ochranu každej ženy neberie polícia tak vážne ako ochranu nášho premiéra.
Koľko týraných žien sa po týchto informáciách rozhodne tento rok obrátiť s dôverou na slovenskú políciu?
Áno, možno by bolo dobré ak by obeť ...
Myslím, že práve s políciou ako ...
Nemali by ohrozene zeny podavat zaloby ...
áno, ide to z extrému do extrému ...
Slovensko je v niektorých veciach ...
Celá debata | RSS tejto debaty